Навчання за кордоном: 8 аспектів, які треба знати

У світі щодня публікуються сотні можливостей для навчання за кордоном. Проекти та програми – формальної та неформальної освіти, короткострокові чи довгострокові, оплачувані та за власний кошт – варіантів безліч, тільки встигай їх помічати, аналізувати та подавати заявки.

Стоп, «аналізувати»? Про що йде мова? На що ви звертаєте увагу передусім, гортаючи сторінки соцмереж чи сайтів з проектами, стипендіями, стажуваннями, програмами волонтерства тощо?

Про те, як пропускати інформацію від організаторів програм крізь власні фільтри здорового глузду, як оцінити свої шанси і чітко знати, чи є ви бажаним кандидатом – у цій статті. Чергова корисна п’ятниця на Unistudy, поїхали!

Unistudy розташував аспекти програми, якою ви можете цікавитись, у наступній послідовності за ступенем важливості на нашу думку:

– тема;

– вік учасника;

– громадянство та квота учасників з певної країни;

– попередній досвід участі в програмах;

– дедлайн подачі документів;

– фінансові умови та візові питання;

– термін та місце проведення програми;

– вимоги щодо рівня освіти, досвіду роботи, рівня володіння іноземними мовами, зобов’язання після завершення проекту.

Тема

Перш за все, вашу увагу чіпляє тема певної освітньої можливості (журналістика, історія, екологія, права людини тощо). Завдяки темі ви відразу «приміряєте» на себе проект, оскільки це є ваша справа чи діло, якими ви горите, займаєтесь, кайфуєте і є у певній мірі експертом. А самовдосконалення у цій сфері дасть вам не тільки досвід (всеукраїнський чи міжнародний), а й професіоналізм, нові навички, натхнення та однодумців.

* * * 

Вік і навчання за кордоном

Другий критерій відбору – це вік. У залежності від типу програм, існує чимало вікових нюансів. Наприклад, програми Європейської волонтерської служби (EVS) та Європейського корпусу солідарності (ESC) тільки для учасників від 18 до 30 років. Проте чимало проектів у рамках цієї волонтерської програми в умовах прописують ще вужчі рамки: як-от не старше 27 років або не молодше 21 року. Інший випадок, стипендії та гранти на навчання в університетах за кордоном. Там віковий поріг вищий – десь до 35 років, а в деяких випадках, обґрунтованих і затверджених координаторами програми, до 40 років.

* * * 

Громадянство та квота учасників

Третій аспект, який вартий вашої уваги, це ваше громадянство та квота учасників з вашої країни. Треба знати, до якої когорти країн відносять Україну і вміти читати крізь рядки там, де прямо не написано, що серед учасників очікують українців.

Наприклад, проекти Erasmus Plus поділяють країни на програмні (programme countries) та партнерські (partner countries). Відповідно, програмні країни ще поділяють на дві групи:

Member States of the European Union (EU): Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, Former Yugoslav Republic of Macedonia, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovak Republic, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom

Non EU Programme Countries: former Yugoslav, Republic of Macedonia, Iceland, Liechtenstein, Norway, Turkey, Serbia

Партнерські країни, до якої належить Україна за умовами Erasmus Plus, класифікують ще на кілька груп:

Окрім цього, існує ще декілька груп партнерських країн (Азії, Латинської Америки тощо), якщо цікаво, перегляньте тут.

Буває таке, що з кожної країни на проект обирається певна кількість учасників. Тоді ви можете оцінити власні шанси, погугливши в інтернеті та дослухаючись до ЗМІ – як багато і чи інформували взагалі про цю стипендію, проект, тренінг, грант у вашій країні? Хто ваші можливі конкуренти?

Тепер ви знаєте: якщо учасників очікують з Eastern Partnership Countries, то радійте і сміливо переходьте до наступного аспекту.

* * * 

Попередній досвід участі у проектах

Попередній досвід участі в програмах – важливий пункт, за яким ви можете оцінити власні шанси потрапити на бажаний проект. В деяких програмах можна брати участь тільки раз у житті, інші – дозволяють участь у кількох підряд. Подекуди, серед вимог майорить фраза на кшталт «Після останнього проекту за кордоном повинно пройти не менше 6 місяців» тощо. Почитайте і порахуйте власні минулі надбання. Де були та куди їздили, а може десь проживали тривалий час? Для деяких програм відсутність досвіду участі в подібних проектах є плюсом, адже ви новачок і власне на таких як ви і розрахована тема. Але іноді це є мінусом, бо кандидати повинні мати специфічний досвід вже на момент подачі документів.

* * * 

Дедлайн і навчання за кордоном

Дедлайн може бути вашим другом і ворогом водночас. Все залежить, коли ви його помітили, чи «полювали» на програму або стипендію заздалегідь? Реально оцініть свої ресурси: часові, енергетичні, фінансові. Чи встигнете ви виконати усі умови до часу ікс? До речі, Unistudy підготував для вас корисний Календар найпопулярніших програм і стипендій з дедлайнами в хронологічній послідовності протягом року. Завантажуйте і користайте.

* * * 

Фінанси

Фінансові умови та візові питання – це аспекти, на яких спотикається та відсіюється низка кандидатів. Чимало освітніх можливостей за кордоном є безкоштовними, частково оплачуваними учасниками або повністю вашим коштом. Розрахуйте ваш бюджет та витрати на візу за потреби. Єдина порада – плануйте заздалегідь.

* * * 

Навчання за кордоном: де і коли

Тема ваша, по дедлайнах встигаєте, фінансові умови підходять – краса! А де і коли, власне проходитиме проект? Чи є у вас час присвятити рік навчанню, проводити дослідження, волонтерити врешті-решт? Ця можливість є короткостроковою чи довгостроковою? Хочеться написати «Будьте мобільними та незалежними», проте життєві обставини й час все розставлять по своїм місцям і «пустять» або «не пустять» вас до освітньої поїздки вашої мрії.

* * * 

Інші важливі умови

Якщо ви успішно дійшли до цього пункту про низку інших вимог, то ваші шанси на участь значно вищі. Вимоги щодо рівня освіти, досвіду роботи, рівня володіння іноземними мовами, зобов’язання після завершення проекту часто є перешкодою для участі в бажаній освітній програмі. Коли з’ясовується, що бракує одного чи кількох шматочків пазлу, то стає, м’яко кажучи, сумно. Існує вихід, як запобігти цьому, – своєчасне планування і мистецтво маленьких кроків.

Нагадаємо, що у будь-якій незрозумілій ситуації, варто ставити питання безпосередньо до організаторів, перевірити офіційний сайт, сторінки в соцмережах. Зазвичай є координатор або ціла команда, в залежності від рівня та масштабу проекту, які готові допомогти.


Треба швидко написати успішний мотиваційний лист ВЖЕ на сьогодні? Ось тримай 3 короткі відеолекції про 3 різних приклади мотиваційних есе, автор яких отримала стипендію та участь у бажаній освітній програмі. На курс піде +- година часу.

Потрібна повна підтримка для вступу чи пошуку програми за кордоном від А до Я? Консультації, допомога, дієві інструменти? Чекаємо в онлайн-спільноті «UniStudy Community”.

Більше безкоштовних актуальних поради та секретів шукай в рубриці КОРИСНЕ.

А щоб не пропустити жодного дедлайну програми, скачай Календар освітніх можливостей 2020.  Відкриємо секрет: він «вічний», тобто більшість програм повторюється із року в рік.

Вам також має сподобатись...

5 коментарів

  1. 25 Грудня, 2021

    […] Навчання за кордоном: 8 аспектів, які треба знати […]

  2. 5 Січня, 2022

    […] Навчання за кордоном: 8 аспектів, які треба знати […]

  3. 5 Січня, 2022

    […] Навчання за кордоном: 8 аспектів, які треба знати […]

  4. 12 Січня, 2022

    […] Навчання за кордоном: 8 аспектів, які треба знати […]

  5. 18 Лютого, 2022

    […] Навчання за кордоном: 8 аспектів, які треба знати […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.