Як написати мотиваційний лист: 10 помилок та як їх уникнути

Як написати мотиваційний лист швидко, легко та дотримуючись базових стандартів?

Сьогодні в рубриці “Корисні статті” розкриваємо 10 найпоширеніших помилок, які допускають кандидати на участь в різних програмах. Найцікавіше те, що ми дамо дієві поради, як уникнути таких помилок та як написати мотиваційний лист. Ходімо?

Як написати мотиваційне есе? Найскладніше - це почати

Мотиваційний лист – це есе, що дає можливість показати свою особистість і висловити, чому саме ви кращий кандидат серед інших. Мотиваційний лист доповнює резюме і підкреслює відповідну інформацію про ваші компетенції та досвід.

Як написати мотиваційний лист? Дайте відповідь на питання: “Чому ця програма оптимально для мене підходить? Чому саме мене мають обрати для участі у програмі X?” та пройдіться по десятці помилок нижче.

1. Відсутність структури

Мотиваційний лист має чітку структуру:

  • “шапку” (ваша інфа, дата…)
  • звернення (Dear Sir or Madam…, Dear Professor…)
  • перший абзац з вашою метою та родзинкою (щоб зачепити)
  • від двох до шести коротких абзаців з основними меседжами (відповідаєте на питання: “Чому саме ця програма? Чому саме ви?” або інші, вказані в умовах)
  • підсумок (дякую, що розглянули…)
  • заклик до дії (готовий/а до інтерв’ю…)
  • слово прощання і підпис (Sincerely, …)

* * *

2. Відсутність релевантності

Дива трапляються… Але не варто подаватися на програму, якщо за формальними критеріями ви не проходите.

Наприклад, проєкт для тих, кому від 18 до 40 років (це верхня межа учасника, повинно бути все ще 40 років протягом всього періоду участі в програмі), а вам вже 40.

Або закінчився термін вашого сертифікату з іноземної мови і він більше не актуальний, а на проєкт треба вказати дійсний. Або недобір балів з тесту.

Оберіть іншу програму – можливостей вистачить на всіх.

* * *

3. Відсутність аналізу або дослідження

Перед тим, як сісти писати мотиваційний лист, варто провести короткий рісерч онлайн: погуглити компанію, огрганізацію, університет, куди ви подаєтеся. Зверніть увагу на все: від офіційного сайту і сторінок в соцмережах, до сторінок в LinkedIn та відгуків колишніх учасників на форумах, таких як Quora, для міжнародних програм, всесвітньо відомих фондів, грантів та стипендії з багаторічною історією. На що треба звернути увагу:

  • цінності, візія, місія програми, стипендії, університету, організації – щоб в мотиваційному листі описати, як це збігається з вашими планами на майбутнє та особистою позицією
  • спеціальні групи в соцмережах (як-от на фейсбуці), які є спільнотами майбутніх або колишніх учасників – щоб оцінити конкурентів, отримати поради тощо.

Якщо чекаєте натхнення, а лист не пишеться, перегляньте наш матеріал “Мотиваційний лист: як знайти джерело натхнення”.

* * *

4. Відсутність ключових слів

Уважно читайте опис кандидата – кого хочуть бачити серед учасників проєкту, отримувачів стипендії або студентів програми, куди ви поступаєте. Там завжди є ключові слова, які описують якості, навички, риси, компетенції бажаної особи.

Сміливо обирайте три якості, в яких ви супер і можете це підтвердити досвідом (навчання, роботи, волонтерської діяльності), копіюйте їх в чернетку вашого мотиваційного листа – і ось, є план на три короткі абзаци головної частини тексту. Без вигадок та води, одразу по ділу.

* * *

5. Відправили без перевірки та вичитки

Хороший мотиваційний лист має “настоятися” хоча б день, півдня, в залежності від дедлайну.

Вичитайте самостійно одразу після написання, щоб прибрати явні помилки, яких ви припустилися через неуважність та поспіх.

Вичитайте через деякий час “на свіжу голову”, краще на наступний день, щоб перевірити загальне враження. За бажанням дайте вичитати тим, хто вже мав досвід написання, пройшов на програму та знає, як написати мотиваційний лист.

Обов’язково дайте на вичитку носію мови або фахівцю-мовнику з вашої країни. До речі, учасники спільноти Community Unistudy мають можливість надавати свої листи на вичитку спеціалістам з англійської, німецької та французької мов.

* * *

6. Не вказано коректний формат файлу та підпис

Перед відправкою мотиваційного листа або інших документів на програму, перевірте такі речі:

  • файли перейменовано: ML_Name Surname (де ML – motivational letter, a Name Surname – ваші ім’я та прізвище латиницею, як в закордонному паспорті)
  • формат файлу PDF: конвертувати можна з Microsoft Word в pdf безпосередньо в текстовому редакторі або онлайн, просто загугливши “з ворду в пдф” (всі компи різні, тому відкритий документ може виглядати некоректно, а формат pdf покаже все стандартно, як повинно бути)

* * *

7. Плагіат та кліше

Копіпейст чужого мотиваційного листа або зразку з інтернету – завжди погана ідея.

По-перше, стандартність фраз та відсутність унікальності нікого не зацікавить в приймальній комісії. Людина, яка проводить відбір, я переконана, начиталася сотні, якщо не тисячі таких листів. Просто не витрачайте свій та чужий час.

По-друге, мотиваційні листи можуть перевіряти на плагіат автоматично, а там вірна інфа. Тому “прогоніть” свій текст самостійно перед відправкою в будь-якому безкоштовному онлайн-сервісі: Dupli Checker або Quetext.

Детальніше про всі можливі безкоштовні ресурси для перевірки тут: 5 Free Online Plagiarism Checkers – Which Works in 2021

Уникайте слів-кліше, які дуже стандартизують мотиваційний лист та “вбивають” саме вашу унікальність. Ось перелік, яким можна користуватися. Що вас вирізняє від інших? Чим ви особливі? Якщо прибрати ваше прізвище з цього мотиваційного листа, чи презентує він саме вас?

* * *

8. Начхали на вимоги: дедлайн та кількість слів

Якщо написано, що останній день подачі документів 10 квітня до півночі, то і надіслати мотиваційний лист треба вчасно. Коли документи завантажуєте онлайн, не робіть це в останні години – система висне, адже інші кандидати теж писали до останнього 🙂

Щодо слів: зараз можна легко порахувати кількість слів та вкластися в ці рамки. Перевищувати або писати менше – не раджу. Часто заявки, окрім людей, опрацьовують комп’ютери за своїми алгоритмами. Серед порад: написати більше, а потім корегувати та прибирати зайве до необхідного об’єму. Зі свого досвіду знаю, що це важко, проте не так помітно, коли написано мало, а текст треба “вимучувати”.

* * *

9. Відсутність родзинки

На початку мотиваційного листа варто зачепити читача з першого абзацу, де повинні бути фрази, після яких виникне думка “О, цікаво, а що далі?” Уникайте стандартних фраз “I am very motivated”. Подайте свою ціль, мету у вигляди тези, та розкрийте її далі по тексту.

* * *

10. Розмовна лексика

Незалежно від того, куди ви пишите мотиваційний лист (на волонтерство, на навчання, на стипендію, на короткостроковий тренінг), варто уникати розмовних фраз, скорочень, які ми звикли використовувати в чаті з друзями з інших країн. Перелік слів-табу можна подивитися тут та взяти до уваги.

* * *

Корисно? Краща подяка – це коментар. Чи маєте свої фішки або поради? Сміливо пишіть!


Треба швидко написати успішний мотиваційний лист ВЖЕ на сьогодні? Ось тримай 3 короткі відеолекції про 3 різних приклади мотиваційних есе, автор яких отримала стипендію та участь у бажаній освітній програмі. На курс піде +- година часу.

Потрібна повна підтримка для вступу чи пошуку програми за кордоном від А до Я? Консультації, допомога, дієві інструменти? Чекаємо в онлайн-спільноті «UniStudy Community”.

Більше безкоштовних актуальних порад та секретів шукай в рубриці КОРИСНЕ.

А щоб не пропустити жодного дедлайну програми, скачай Календар освітніх можливостей 2020.  Відкриємо секрет: він «вічний», тобто більшість програм повторюється із року в рік.

Вам також має сподобатись...

10 коментарів

  1. тетяна :

    дякую, було корисно

  2. Богдан :

    Інформація корисна, але не личить давати поради та самим допускати помилки. Йдеться про слово “пишИте”

  3. Дякую за таку корисну інформацію.

  4. Анонім :

    Ваша інформація стала мені в нагоді. Дякую)

  5. Анонім :

    Корисні поради! Вдячна!

  6. Богдана :

    Дякую! Це дуже корисно 🙂

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.