eKMAIR – перший український репозитарій, що інтегрувався з ORCID

Інституційний репозитарій– це електронний архів для тривалого зберігання, накопичення та забезпечення довготривалого та надійного відкритого доступу до результатів наукових досліджень, що проводяться в установі. Сьогодні наявність репозитарію в університеті обумовлено не тільки бажанням установи зберігати науковий здобуток своїх дослідників, це ще і потужний інструмент формування іміджу усієї установи та її науковців, тому їх створюють та підтримують багатьма провідних університетами світу та України. Так, до останнього вебометричного рейтингу RankingWebofRepositories у липні 2016 року увійшло понад 50 українських репозитаріїв.

Однією із проблем підтримки такого репозитарію в Україні була коректна ідентифікація імені та прізвища автора з усіма його публікаціями – різні мови статей та різні варіанти транслітерації призводили то створення двох, трьох і більше варіантів написання імені автора. А це, у свою чергу, ставало причиною втрати у цитуваннях та інших наукометричних показниках, які сьогодні активно використовуються адміністраціями університетів як один із показників ефективності науковця.

Одним із способів вирішення цієї проблеми стала інтеграція ідентифікатору ORCID (OpenResearcherandContributor ID) із програмним забезпеченням DSpase, однієї із найпопулярніших програм із відкритим кодом для створення репозитаріїв.

Інституційний репозитарій Національного університету “Києво-Могилянська академія” eKMAIR (www.ekmair.ukma.edu.ua)  перший, і поки що єдиний, елетронний архів в Україні, що почав використовувати ORCID для введення імен автора у поля метаданих. Це доволяє об’єднати статті автора різними мовами, убезпечує від різних варіантів транслітерації, знижує вірогідніть помилок та неточностей. Сьогодні співробітники бібліотеки НаУКМА проводять активну роз’яснювальну та консультаційну роботу серед науковців університету, допомагаючи дослідникам ефективно представляти свої здобутки в мережі.

 

eKMAIR – перший український репозитарій, що інтегрувався з ORCID

З 2007 року наукова бібліотека Національного університету “Києво-Могилянська академія” розпочала розробку та впровадження інституційного репозитарію eKMAIR – електронного архіву, що накопичує, зберігає, розповсюджує та забезпечує довготривалий, постійний та надійний доступ до наукових досліджень професорсько-викладацького складу, співробітників і студентів, аспірантів та докторантів  НаУКМА.

Інституційні репозитарії створюються та підтримуються багатьма провідними університетами світу з метою поширення наукового здобутку установ. Серед них, наприклад, репозитарії Гарвардського університету DASH, Масачусетського технологічного інституту DSpace@MIT, Каліфорнійського університету eScholarship, Оксфордського університету ORA та багато інших. Для стимулювання розвитку репозитаріїв, які також є провідниками Відкритого доступу, двічі на рік укладається вебометричний рейтинг RankingWebofRepositories.

Сьогодні наявність репозитарію в університеті обумовлено не тільки бажанням установи зберігати науковий здобуток своїх дослідників, це ще і потужний інструмент формування іміджу усієї установи та її науковців. Так, до останнього вебометричного рейтингу у січні 2016 року увійшло майже 50 українських репозитаріїв.

Українські адміністратори електронних архівів під час наповнення метаданих зустрілися із проблемою ідентифікації авторства. Так, для того щоб об’єднати разом усі публікації одного українського автора, який публікується різними мовами, доводилося створювати кілька ідентифікаторів імені в репозитарії. Така політика ускладнювала індексування, створювала різні варіанти для написання та транслітерування імен та прізвищ, і, як наслідок, автори втрачали у цитуваннях та у своєму науковому іміджі.

З подібною проблемою ідентифікації конкретного автора та його публікацій стикалися науковці не лише в Україні. Розвиток різноманітних баз даних наукових публікацій, впровадження наукометричних показників у систему адміністрування наукою стимулювала науковців з усього світу більш прискіпливо ставитися до коректного відображення своїх наукових здобутків. Виникли різні системи ідентифікаторів для авторів. Деякі з них орієнтовані тільки на конкретні бази даних (наприклад, Scopus Author ID), тоді як інші мають на меті об’єднати весь доробок автора. До останній належить ORCID (OpenResearcherandContributor ID) – єдиний міжнародний реєстр вчених. Кожен автор може зареєструватися на сайті проекту та отримати цифровий ідентифікатор. Сьогодні понад 2 млн. науковців створили такі ідентифікатори, ORCID інтегрується із базами даних, видавничими платформами, все частіше використовуються як електронне CV для гранто- та роботодавців.

Також, що дуже важливо для координаторів інституційних репозитаріїв, цей ідентифікатор може допомогти вирішити проблему з дублюванням імен. Так, 5-а версія програмного забезпечення DSpase, однієї із найпопулярніших програм для створення репозитаріїв із відкритим кодом, має можливість використовувати ORCID для ідентифікації імен та прізвищ авторів.

Інституційний репозитарій Національного університету “Києво-Могилянська академія” eKMAIR (www.ekmair.ukma.edu.ua)  перший, і поки що єдиний, електронний архів в Україні, що почав використовувати ORCID для введення імен автора у поля метаданих. Це дозволяє об’єднати статті автора різними мовами, убезпечує від різних варіантів транслітерації, знижує вірогідність помилок та неточностей. Звісно, технічна можливість такої інтеграції – це не завершення роботи, а лише її початок. Сьогодні співробітники бібліотеки НаУКМА проводять активну роз’яснювальну та консультаційну роботу серед науковців університету, допомагаючи дослідникам ефективно представляти свої здобутки в мережі.

 

Директор наукової бібліотеки
Національного університету «Києво-Могилянська академія», 
Координатор проекту ELibUkr в Україні,
Сергій Назаровець

 

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.