Лист з університету: University of Nebraska-Lincoln
Вітання всім користувачам ресурсу Unistudy! Мене звати Святослав Навроцький, я вивчаю Food Science and Technology at University of Nebraska-Lincoln (UNL) завдяки програмі Fulbright Science and Technology Educational Program (STEP). Протягом року навчання я на собі відчув, що означає відомий американський вислів: “Survive in Grad school” і хотів би поділитися своїм досвідом із співвітчизниками, які замислюються про освіту в США.
Коли я вперше почув “Survive in Grad school”, то подумав, що це не про мене. Ніколи не мав проблем із навчанням,та й перемога у всеукраїнському відборі на Fulbright-STEP додала впевненості у своїх силах. Я думав: “No,I’m gonna be rock star there”. Доволі швидко я зрозумів, що життя студента в США цене тільки “Friday bar nights”or “ parties at fraternity houses”, це перш за все постійна конкуренція та виснажлива праця.
Особисто я був вражений практичною і теоретичною підготовкою американських студентів. Протягом UnderGrad education (рівень бакалавра) американський студент має можливість працювати з обладнанням (NMR, HPLC, Mass Spectrometer), якому позаздрить будь-який український науковець. Література, яка використовується для навчання американських спеціалістів, “up-to-date”, оскільки наука не стоїть на місці і навчальну базу потрібно постійно модифікувати. Тому навчання в США дуже дороге – для бакалаврів це 30.000~40.000$ на рік (звісно, залежно від університету і програми навчання). Для рівня MS чи PhD (Grad School) воно безкоштовне. Фактично університет наймає студентів на позицію RA (research assistant) or TA (teacher assistant), надає медичне страхування, знижку на предмети та виплачує стипендію. Цікава пропозиція, чи не так? Однак це цікаво не тільки для Вас, а ще й для сотень тисяч студентів по всьому світу, які вмотивовані в професійному розвитку та прагнуть здобути освіту в США. Тому конкуренція для вступників в американські вузи дуже висока. Для того щоб подати конкурентноспроможну заявку, Вам потрібно показати високу академічну успішність, участь у науковій роботі та стажуваннях, високий рівень володіння англійською мовою.
Безумовно, для вступників на природничі дисципліни надзвичайно важливою є участь у науковій роботі. Професори у першу чергу шукають студентів, які мають хорошу практичну підготовку та досвід наукової роботи (статті та тези конференцій). Наука і навчання – це нероздільні поняття для американської освіти. Вся наука в університетах робиться руками студентів, які реалізовують власні ідеї в своїх дослідженнях. В університетах США, на відміну від України, студенти мають більше свободи та можливостей для проведення наукових досліджень. Американські професори більш відкриті до ідей студентів, вони консультуються та коректують твої дослідження і ні в якому разі не нав’язують тобі свої ідеї. Також навчальні програми в Grad School доволі гнучкі, більшість курсів студенти вибирають самостійно, які, на їхню думку, будуть корисними для їхніх наукових досліджень, проте деякі курси є обов’язковими.
Для оцінювання академічної успішності студентів в США використовують систему “curve”. Вона базується на тому, що твоя оцінка залежить від успіхів інших студентів. Наприклад серед 5 студентів знайдеться один який захоче довести, що він може осилити предмет краще, ніж решта студентів, і отримати “А”; інший захоче довести, що він не набагато гірший за першого студента і може отримати “В”; інші два студенти отримають “С”, якщо не будуть сильно відставати від лідерів; п’ятий, найбільш кволий студент, “makes a drop” і спробує скласти предмет іншим разом. Також цікавою рисою такого підхіду до оцінювання знань студентів є те, що за завдання, з якими ніхто з ваших однокурсників не впорався на іспиті, професор ставить максимальну кількість балів, відведених на це завдання кожному студенту. Це пояснюється тим, що професор водночас оцінює свою роботу – якщо ніхто із групи не впорався із завданням, це означає, що професор невдало виклав відповідний матеріал чи не закцентував увагу студентів на важливій інформації. Такий підхід до навчання значно відрізняється від того, який ми звикли бачити в українських вузах, і до нього приємно адаптовуватись.
Що ж допоможе Вам пройти адаптацію в новому навчальному середовищі? Перш за все, якщо поняття ”time management” для Вас нове, раджу Вам ознайомитись з ним якнайшвидше. Краще потратити 5 хвилин на планування ефективного використання робочого часу, ніж втратити день на сумбурне виконання малоефективних речей. Наприклад, якщо мені потрібно поставити експеримент, який є тривалим у часі, то я роблю це зранку, після чого іду на пари чи в спортзал. А от все необхідне для експерименту потрібно приготувати заздалегідь, що б не запізнюватись на пари. Більшість американських професорів це недолюблює, оскільки це показує Ваше ставлення до предмету чи до професора особисто. Також раджу ефективно використовувати час для спілкування з друзями. Як правило, я спілкуюся з своїми друзями, коли готую їжу чи коли добираюсь в університет громадським транспортом. Треба також розуміти, що Grad School – це непросте випробування навіть для самих американців. Варто мати на увазі, що одразу Ви не можете виконувати значний обсяг роботи в своїх дослідженнях чи навчанні. Для цього потрібний досвід, який варто набувати при роботі в наукових інститутах (чи безпосередньо на робочому місці) та проходженні теоретичних курсів англійською мовою (наприклад на Coursera.com).
Таким чином з власного досвіду я можу сказати, що американська освіта – це виклик для амбітних та цілеспрямованих особистостей, які готові багато процювати задля подальшої успішної кар’єри.
If you want to be who you are – stay where you are.
If you want to be someone else – welcome to US!
Бажаю всім вступникам наснаги та успіху в досягненні запланованих цілей!
*Святослав та інші переможці міжнародних стипендіальних програм активно займаються підтримкою українських абітурієнтів до закордонних університетів, більше інформації на connectukrainians.com