Скільки коштує вища освіта в Польщі?
Усі турботливі батьки хочуть дати своїм дітям якісну освіту. Не дивно, що все частіше українці відправляють свої чада на навчання за кордон, зокрема у сусідню Польщу. Відсутність корупції, інноваційні програми навчання, а також подібні мова та ментальність – це суттєвіпереваги польських вишів, проте чи не на найважливішою є все-таки фінансова сторона питання. Тож в скільки обійдеться батькам європейський диплом?
Здобування вищої освіти за кордоном незаслужено обросло численними міфами. Найпопуляршим стереотипом є те, що таку розкіш можуть собі дозволити лиш діти багатіїв з найпрестижніших шкіл України. На практиці ж, наприклад, тільки в Університеті інформаційних технологій та менеджменту в Жешуві навчається близько двох тисяч іноземців, більшість з яких – звичайні українці.
Вартість проживання в Польщі передусім залежить від міста. Найдорожчою є, звісно ж, столиця – Варшава, майже одразу за нею – Вроцлав і Краків. Найбільш доступними та привабливими для звичайних українців є менші студентські міста у східній частині Польщі, зокрема Жешув.
Чи обов’язково платити за навчання?
Одним із лідерів польських вузів за кількістю студентів-іноземців є Університет інформаційних технологій та менеджменту в Жешуві, де навчається близько 2000 іноземців з понад 20 країн. Левова частка з них – українці.
У цьому виші ціни на деяких факультетах починаються від 4900 польських злотих на рік. Для зручності цю суму можна поділити на 10 платежів і сплачувати їх впродож навчання. Окрім помірної вартості навчання, цей вищий навчальний заклад пропонує абітурієнтам з України унікальну стипендійну програму – стипендії від першого семестру. Їх призначають зарезультатами тесту IQ, що проводиться у Львові українською мовою наприкінці вступної кампанії. Пізніше студент, що старанно навчається і бере участь в житті університету, може отримувати стипендію з фонду університету.
На відміну від абсолютної більшості польських університетів, УІТМ дозволяє розраховувати на матеріальну підтримку абсолютно усімстудентам-іноземцям, включно з тими, що не мають польського походження. Розмір стипендії залежить від успішності студента: вона може перевищувати вартість навчання чи покривати її повністю або частково.
Вартість житла
Оренда житла – одна з основних статтей видатків студента за кордоном.Традиційне студентське житло – місце або кімната в гуртожитку УІТМ – обійдеться в середньому від 350 до 400 польських злотих на місяць в залежності від розташування і кількості осіб в кімнаті.
Також популярним серед студентів-іноземців варіантом проживання є оренда кімнат у студентських квартирах. З огляду на те, що Жешув – це студентське місто, на ринку нерухомості є безліч таких пропозицій. Залежно від району міста, умов проживання і кількості осіб в квартирі ціни починаються від 280 польських злотих на місяць. Верхню межу визначити важко – є пропозиції для будь-якого бюджету.
Щоденні видатки
Пересуватись по місті можна комфортними автобусами. Ціна за проїзд залежить від виду квитка. Одноразовий квиток для студентів коштує 1,4 польських злотих, суттєво зекономити можна, купуючи місячний або семестровий квитки, які вартують 44 і 179 польських злотих відповідно.
Якщо йдеться про продукти харчування, то ціни на них в Польщі зазвичай нижчі, ніж в Україні. Виняток становлять хіба риба та морепродукти. Значно дешевшими є м’ясо, фрукти, овочі, а також молочні продукти. За значно доступнішими цінами, ніж в Україні, в Польщі можна знайти «заморські» продукти –наприклад, кокосову олію, консервований тунець, сир типу камамбер чи пармезан.
Купуючи продукти у великих мережах супермаркетів і готуючи вдома, витрати на харчування на місяць в середньому становитимуть близько 400-500 злотих.
Ціни на одяг та взуття у відомих мережах магазинів зазвичай нижчі, ніж в Україні. Їх найвигідніше відвідувати наприкінці сезону, оскільки саме тоді можна «вполювати» омріяну річ із знижкою до 70%. В Польщі також є багато магазинів із переоціненим товаром («стоки»), де можна купити фірмові речі із великими знижками.
Підсумовуючи усі видатки, на місяць проживання у Жешуві студенту знадобиться приблизно 1600 польських злотих, враховуючи оплату за навчання. Якщо ж він старанно навчатиметься і отримуватиме стипендію, що ця сума зменшиться до 1100 польських злотих на місяць.
Вступна кампанія в Університеті інформаційних технологій та менеджменту в Жешуві триватиме до 31 липня. Більше інформації про виш можна знайти тут.