Навчання у Central European University: відповіді на ваші питання!

Заряна Лисиця, українка, киянка, 34 роки. Навчання в Європі, в Центрально-Європейському університеті вважає другим життям, оскільки має 10 років професійного стажу у сфері, відмінній від факультету, який обрала. Завжди мріяла вчитися в Європі, оскільки мала певні уявлення про приємне і сповнене веселощів життя тамтешніх студенток.

Вступила на факультет гендерних студій, що, напевно, є найекзотичнішим серед гуманітарних наук. Гендерні студії ( Gender studies)  є міждисциплінарними. Рідко які навчальні заклади виділяють їх в окремий департамент. Найчастіше читається окремими дисціплінами чи темами, включеними в соціологію, антропологію, історію, педагогіку, ін.

Івона Семрен, Україна,  Коростишів, Житомирщина

Навчається на спеціальності міжнародних відносин одноіменного факультету на повній стипендії. Фінплан покриває також оплату за навчання та проживання у студентському гуртожитку (що мало чим відрізняється від 5* готелю).

Також навчалася за обміном у інших країнах.

Нижче подаємо текстову розшифровку відеозапису. Щоправда, не всі моменти були охоплені в текстовій частині, тому радимо переглянути відеоJ

 

=== === ===

Центрально-Європейський університет – це американський університет, хоча і розташований у Будапешті. Система навчання є американською для всіх без вийнятку факультетів і спеціальностей, проте деякі програми акредитовані Міносвіти Угорщині. Це означає, що дипломи, отримані в ЦЕУ, будуть визнаватися у США, а багато із програм (як, наприклад, наша) дають можливість отримання диплому, що визнається угорською стороною. Окрім подвійного диплому, це є перевагою в побутовому плані, оскільки студенти і студентки визнаних в Угорщині програм мають право на локальний студквиток, а значить знижки на транспорт, відвідування культзаходів та ін.

Про вступ:

(Заряна) Хочу зауважити, що ми акцентуватимемо увагу виключно на нашому особистому досвіді, тому наші рекомендації не будуть універсальними. Для вступу потрібно детально ознайомитися із описанням програми і визначити список документів. Проте здебільшого загальний напрямок підготовки документів, думаю, буде однаковим для всіх спеціальностей. Крім того, обов’язково варто ознайомитися із сайтом університету, оскільки там подана надзвичайно детальна інформація, аж до того, як писати мотиваційні листи. Тому ми фокусуємося на нюансах, про які нам відомо із практики. Наприклад, я почала готуватися до вступу до університету приблизно за рік. Я розуміла, що моя англійська не настільки ідеальна, щоб я могла скласти іспит наступного місяця, тому  розпочала з неї. Одне з питань стосувалося того, який із іспитів краще складати – TOEFL чи IELTS. Я складала TOEFL, і це складання адмініструвалося ресурсом CEU. Ця програма діяла до минулого року. На жаль, зараз таку можливість відмінили через те, що така можливість була доступна не для всіх місцин, а отже могла бути інтерпретована як дискримінація щодо студентів та студенток, які жили в місцях, де адмінресурс ЦЕУ недостатній для проведення тесту на високому рівні.

(Заряна) Подача заявок має плаваючий графік, але в середньому відкривається з першого грудня і триває до початку лютого. З цього моменту можна буде користуватися неактивним зараз лінком https://apply.embark.com/  Всю детальну інформацію можна знайти на сайті https://www.ceu.edu/

Ми радимо починати готуватися заздалегідь! Найбільше часу може забрати дві рекомендації та Statement of purpose.Можливо, потрібен мотиваційний лист. Іноді вимагають приклади вашого існуючого тексту для перевірки рівня академічного письма (наприклад, частину диплому чи власний проект). Прохідні бали TOEFL різні для кожного факультету! Треба перевіряти. І не бійтеся контактувати з представниками і представницями університету, вони завжди відповідають.

Цікаві і корисні відео із підказками, як правильно готуватися до вступу тут https://www.ceu.edu/admissions/how-to-apply/useful-tips

Фото (c) Daniel Vegel, Zoltan Tuba / CEU

Про документи:

Є перелік обов’язкових документів (це ваші дипломи та їх переклади, CV) і є пакет змінних документів. Ми вважаємо, що найважливіше зупинитися  на цьому, оскільки інше є чисто технічним нюансом.

На наші спеціальності ми писали Statement of Purpose. Це обгрунтування вашого інтересу до певної теми і план її дослідження, тобто декларування  дослідницької діяльності, якою ми плануємо займатися під час навчання в університетію До цього документу якраз найбільше вимог. До речі, те, що ви маєте писати в Statement Purpose, ні до чого вас не зобов’язує. Величезна кількість студентів протягом року  змінює свої плани під впливом навчання. Отже, тему можна змінити. (Заряна) Більше того, влітку ми отримали листа від супервізорки нашого факультету, яке зазначало, що це окей, якщо ми триматимемося задекларованої теми, проте під час навчання багато людей змінюють свої зацікавлення, і це цілком нормально.

Отже, що є найбільш важливим для Statement of Purpose:

  • Наскільки критично ви можете висловлюватися на цю тему, яку ви розглядаєте. У моєму випадку (Заряна), я обрала тему репродуктивного тиску. Важливо було показати, наскільки некомерційним, нешаблонним є мій підхід, наскільки критично я можу осмислювати цю інформацію.
  • Наскільки чітко та зрозуміло викладена ваша думка
  • Ви маєте послідовно пов’язати те, що ви плануєте вивчати, з тим, що ви вивчали раніше. (Івона) Звісно, це не означає, що ви маєте чітко слідувати спеціальності, яку отримали раніше, але, наприклад, якщо ви навчалися на журналістиці, а вступаєте на гендерні студії, ви маєте пояснити своє зацікавлення. У мене все було досить просто, тому що я вивчала міжнародні відносини на бакалавраті.
  • Як ви бачите своє майбутнє, як ви збираєтеся застосовувати ці знання. Знову ж таки, це вас не зобов’язує – це ваші уявлення на сьогодні. Проте вони мають бути чіткими, обґрунтованими, послідовними.
  • Найкраще продемонструвати ваші зацікавленості в контексті вашої країни.

Інша важлива річ – рекомендації. На них  звертається дуже велика увага. У моєму випадку (Заряна) потрібно було надати дві рекомендації. У рекомендаціях важливе е глосне імя, а те, чи знає вас ця людина, чи реально вона з вами працювала, чи може розповісти про ваші позитивні риси, проекти, досягнення, які проекти ви робили, як ви працюєте в команді, ваші лідерські навички. Тобто я рекомендую надавати перевагу викладач(к)ам, які з вами працювали і вас добре знають.

На жаль, в Україні відсутня культура написання рекомендаційних листів. Часто викладачки ставляться до цього формально і не можуть чітко і зрозуміло пояснити, чому ця людини є гарними кандидаткою чи кандидатом на навчання за цією програмою. Обирайте саме ту людину, яка про вас не тільки багато знає, але й таку, яка зможе про це гарно написати.

Рекомендації надаються без вашої участі: ви надаєте імя та імейл рекомендодавиці. За імейлом людина отримає доступ до спеціальної онлайн-форми, яку має заповнити. (Івона) Моя викладачка ділилася тим, що вони отримують певні питання, на які потрібно дати аргументовані детальні відповіді.

Про зміну спеціальності:

(Заряна) Цілком можливо, що в CEU вас зацікавить спеціальність, якою ви попередньо не займалися. Рекомендація не обовязково має бути привязана до певної сфери. Її головна місія – розказати про вас як індивідуальність, а досвід і знання вам нададуть тут. Я можу розказати про свій досвід. Я закінчила університет 12 років тому, де вивчала психологію. Гендерні студії – міждисциплінарний підхід. В Україні такої спеціальності не навчають. Останні два роки я була вільною слухачкою Києво-Могилянської академії на курсах, пов’язаних із фемінізмом. Я звернулася до викладачок цих курсів, і, на щастя, вони надали мені рекомендації, де змалювали мої особистісні риси, важливі для навчання.

Про Proposal:

(Івона) Аплікант(к)ам на нашу спеціальність потрібно було надіслати приклад академічної роботи. На різні спеціальності обсяг буде різним, у мене це було до тисячі слів. Звертайте увагу на довжину роботи, важливо триматися в межах, по цьому робота також оцінюватиметься. Важливо дотримуватись певної логіки у темі вашої роботи: вона має стосуватися бажаної спеціальності. Ваш пакет документів розглядається цілісно, і дуже добре, якщо один документ підсилює інший, і всі вони характеризують вас як людину, що розуміє, на що вона націлена. (Заряна) До CV можна включити активістський чи волонтерський досвід у обраній сфері, незалежні індивідуальні і групові проекти та ін.

Про складання TOEFL:

(Заряна) Існує багато методик складання цього іспиту. Я прочитала багато з цієї теми і дізналася, що навіть native speaker’и не завжди можуть добре скласти TOEFL, тому що він дуже специфічний. Я хочу наголосити на тому, що, коли ми складали TOEFL, співробітник Центрально-Європейського університету, який адміністрував цей іспит, сказав: «TOEFL – це найпростіше, порівняно із тим, що вам доведеться подолати, коли вступите на програму».

(Івона) Я до TOEFL практично не готувалася. Я була зайнята на останньому році навчання і на підготовку не витрачала часу взагалі. Але завдання мені дуже нагадали завдання зі шкільної олімпіади з англійської мови. Я не кажу «не готуйтесь», звісно, готуйтеся!

Про технічні моменти:

Всі документи завантажуються через сайт. Від вас не вимагатимуть жодних оригіналів документів аж до моменту, доки ви не будете прийняті. Тільки після цього ви маєте надіслати нотаріально-завірену копію та офіційно перекладений диплом.

В ЦЕУ є спеціальний офіс, який займається візами, контактує з посольствами для призначення часу вашої співбесіди, якщо вільних слотів немає тоді, коли вам це потрібно, тощо. CEU – один із університетів, це процедура аплікації найпростіша. Під час подання ви галочкою відмічаєте, що претендуєте на стипендію. Ніяких додаткових документів надсилати не потрібно.

Про фінансове забезпечення:

(Заряна) CEU може надавати різні пакети фінансового забезпечення. Найменше – оплата частини вартості вашого навчання (30 / 50 / 60 відсотків). По-друге, повна оплата вашого навчання. Наприклад, моє навчання коштує 12 тисяч євро (в Івони теж). По-третє, оплата вашого навчання і часткова стипендія, і це мій варіант. Моя стипендія становить 50 тисяч форинтів на місяць. Це приблизно 5 тисяч гривень на місяць. І ще один варіант – повна стипендія (75 – 90 тисяч форинтів залежно від спеціальності). За моїм досвідом, навіть за умови отримання часткової стипендії можна прожити, не залучаючи додаткових коштів, якщо вам надано гуртожиток. Щодо гуртожитку є два варіанти: кімната на двох або на одного. Я живу в кімнаті на одну людини, але я сама оплачую свою проживання.

(Івона) Я живу у двомісній кімнаті, яку оплачує університет. Проте не варто порівнювати угорський гуртожиток з українським. Це доволі великий номер, співвідносний із готельними стандартами із ліжком, столом, стільцем, журнальним столиком, шафами і поличками: все продумано до дрібниць. На поверсі є кухня, телевізор, холодильники, тостери, електрочайники тощо. Забезпечення житлом тут ідеальне.

Про відмінності у навчанні:

(Заряна) Маючи досвід навчання в Україні, я можу сказати, що різниця величезна. Працюючи з другого курсу і навчаючись на денному відділенні в Національному педагогічному університеті, я отримала червоний диплом. Тобто інтенсивність була не дуже високою.

(Івона) Я отримала бакалаврат у Словенії, але все одно тут інтенсивність навчання набагато більша. Це пов’язано, по-перше, з навчанням англійською, по-друге, з великою кількістю курсів, які потрібно опанувати.

У вас може бути  всього сім занять на тиждень, але завантаження все одно буде цілодобовим, тому що основне завантаження не в аудиторії. Потрібно багато прочитати і написати вдома, а на уроки ми ходимо обговорювати прочитане, що вже майже відпочинок.

(Заряна) Тут зовсім інша система, інший підхід до навчання. В Україні моє завдання було прочитати і переказати вчасно на занятті прочитане – без інтерпретації, без критичного мислення. Тут же настільки серйозна повага до власної думки! Навіть якщо ви не згодні з викладачем і ви можете це аргументовано довести, вам у жодному випадку не будуть знижувати оцінку, напроти, з вами будуть вести дискусію і підтримувати опортунізм J

(Івона) На жаль, не можу зробити такого порівняння, як Заряна, тому що не навчалася в Україні. Згадаю, як це було в Словенії, і розповім про актуальний досвід. Здебільшого тут проводяться семінари – тобто майже нема лекцій. У будь-якому випадку від вас вимагається прочитати певний матеріал наперед, прийти і брати участь у дискусії, яка буде мінімально стосуватися того, що там написано, а скоріше фокусуватиметься на ваших враженнях, переосмисленнях, ідеях, які викликані прочитаним. Ми дуже мало користуємося підручниками. Є дві-три вступні пари, які стосуються перших розділів з підручника, і на цьому все. Далі ми беремо конкретні випадки, конкретні країни – і з ними працюємо. Щодо оцінювання: 10-20 відсотків оцінки залежить від вашої активності на парах, решта балів ділиться, наприклад,  між презентацією, іспитом та пайпером, яких є кілька потоних і фінальний.

(Заряна) До того ж, ви можете побачити критерії оцінювання будь-якого курсу на сайті ЦЕУ.

Про соціальне життя:

Студентське життя надзвичайно активне. Університет виділяє ресурси на будь-яку громадську активність студентів. Хочете протестувати проти режиму Ердогана чи проводити культурні заходи – будь ласка. Надаються аудиторії для організації кіно-вечорів, є персонал, який допоможе, є технічне забезпечення. В університеті обладнана  інфраструктура для людей з обмеженими фізичними можливостями; приділяється увага гендерним питанням. Створюються спеціальні «гуртки за інтересами» від садівництва до ЛГБТІКА+ активізму, всі ініціативи спонсуються (частково чи вповні) університетом, оскільки це вважається тім білдінгом, нетворкінгом, розвитком лідерських навичок і кооперацією в дуже мультикультурному середовищі.

(Фото – з архіву CEU)

Про нескладання іспитів:

Нам відразу сказали у департаменті, що в будь-якому випадку, дуже важко завалити щось повністю. Робота розподілена у часі, також враховується твоя активність у класі. У тебе все одно є шанс вийти на нормальну оцінку. Але, якщо ви відчуваєте, що ви не витягуєте певний предмет, у вас є можливість мінімум однієї перездачі. Є також офіційна можливість 2х рівнів апеляції: на рівні факультету та університету. Питання розглядається незалежною комісією. Ваша справа буде розглянута неупередженими особами. Отже, створені умови, за яких ви відчуваєте себе здатним впливати на хід подій.

Нам всім складно навчатися тут, але у всіх це зрештою виходить.

(Заряна) Мене до цього готували колишні випускниці університету, вони попереджали, що навчання тут дуже складне. (Івона) А я просто не знала:)

Про цікаві курси і викладачів:

(Івона) Як уже було сказано, є курси обов’язкові, а є курси, які ви обираєте самі. Це дуже класна можливість – спеціалізуватися саме на тому, на чому ви хочете. Багато курсів було пов’язано з різноманітними регіонами (Азія, Африка тощо), відповідно, люди із бажанням фокусуватися на цих регіонах, обирають ці курси. Мій улюблений курс – «Націоналізм, популізм та конфлікти у Східній Європі». Він фокусується на регіоні , яким я дуже цікавлюся, володію його мовами та багато що можу прочитати в оригіналі. Крім того, на цьому курсі «зміксована» група. До речі, перевагою Центрально-Європейського університету є навчання в одній групі з людьми з 20 – 30 інших країн, і будь-яка дискусія перетікає в такий обмін знаннями, які б ти ніде не вичитав. Також одне один з моїх улюблених курсів – «Зовнішня політика Росії». Застерігаю – це не курс, присвячений «вихвалянню», це курс –аналізування зовнішньої політики Росії, з дуже конструктивною критикою.

(Заряна) Мої предмети всі доволі філософські, і розповідати про мій улюблений курс складною Курс, який мене вразив – «Non/human, Gender and Sexuality», і ми на ньому обговорювали, де та межа, яка відділяє людину від не-людини, де межа між життям і смертю, яким чином ми конструюємо бінарність гендеру, що створює людину як таку… Це було настільки цікаво, поживно для мозку!

Викладачі і викладачки – всі професори, всі дуже розумні, але вони всі настільки близькі до студента! Ми звертаємося на імя без регалій і пієтету, немає ієрархій, і я відчуваю себе рівною серед розумних, також на відміну від українського підходу.

Фото (c) Daniel Vegel, Zoltan Tuba / CEU

Про підручники і джерела:

(Заряна) Всі матеріали, які вам будуть потрібні, видаються заздалегідь, спеціально роздруковані. Вам не потрібно додатково шукати обовязкові читанки. Ви можете пошукати щось, якщо хочете поглибити знання з якоїсь конкретної теми. Також є електронна версія, є сайт, де викладаються всі ці тексти. Тобто можна обирати.

(Івона) У нас є можливість роздруковувати матеріали, наші викладачі з великою любов’ю складають свої списки літератури – крім 2 – 3 обов’язкових текстів є 10 – 15 рекомендованих. Матеріалів для обговорення вистачає.

(Заряна) Дуже гарне технічне забезпечення. У нас у гуртожитку 9 поверхів. На кожному поверсі стоїть принтер, де можна безкоштовно посканувати, зкопіювати та роздрукувати все, що потрібно за допомогою студентської картки, на кожній з яких є квота на ці послуги.

Про можливості, які дає університет:

(Заряна) Студенти, які проходять дворічну програму, можуть навчатися один семестр за обміном в університеті іншої країни за програмою Еразмус, отримуючи додаткову стипендію. У кожного факультету є свої можливості відправляти студентів на оплачувані стажування.

(Івона) Також можна подаватися на програму Еразмус Internship – на стажування. Це для студентів, які навчаються один і два роки. Для цього потрібно знайти організацію, в якій ви будете проходити практику, і відправити пакет документів до спеціального департаменту при універі.

Крім того, тут є кар’єрний центр, працівники якого допомагають із працевлаштуванням – не в тому сенсі, що вони знайдуть вам роботу, а в тому, що складуть або обговорять ваше резюме, допоможуть визначитися із тим, в якій сфері ви хочете працювати, допоможуть з контактами тощо.
CEU надає можливості проходження оплачуваної практики, а також працевлаштування. Наприклад, зараз у нас проходить тиждень насичених зустрічей із HR’ами провідних компаній.

(Заряна) Навіть ваш research може бути частково оплачений факультетом чи університетом. Коли ви їдете до іншої країни і будете оплачувати роботу в архіві, або потрібно купувати квиток до країни дослідження – ці витрати компенсуються частково або повністю за рахунок фондів університету.

Заряна studentceu@gmail.com
Івона semren.ivona@gmail.com

Фото на прев’ю: (c) Daniel Vegel, Zoltan Tuba / CEU

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.